Hitit Üniversitesi Go Kulübü

Hitit Üniversitesi Go Kulübünün resmi kuruluşu 2009 yılı Nisan ayıdır. 

Go oyununun Çorum’da tanıtılması, çok sayıda go oyuncusu yetiştirmesi bakımından kulüp geçen on yıllık süreçte önemli bir işleve sahip olmuştur. Bu

Alpar Kılınç, Türkiye’de Go oyununun kurucu ustası kabul edilir.

güne kadar Hitit Ulusal Go Turnuvası adıyla beş ulusal turnuvanın Çorum’da düzenlenmesine katkıda bulunmuştur.

Go Kulübünün kuruluşu Veysel Dinler tarafından gerçekleştirilmiş ve 2009 yılından beri kulübün akademik danışmanlığı aralıksız yürütülmüştür. Veysel Dinler’in go ile tanışıklığı 1998 sonlarında Ankara Konur Sokakta bulunan Dost Kitabevi hobi kitapları kısmında Alpar Kılınç’ın Go Dünyanın En Büyüleyici Oyunu kitabını görmesiyle olmuştur. İmge Kitabevinden çıkan Fransızca’dan çeviri İncelikli Go Sanatını Keşfetmeye Çağıran Küçük Kitap ilgisini daha da artırmıştır. Go ile ilgili teorik bilgi edinmesine karşın pratikte oynaması 1999 yılı yazını bulmuştur. İlk oyunlarını Sultan Ahmet’te bir Kore lokantasında altı düz, üstü bombeli go taşlarıyla oynamıştır. 1999 yılında Polis Akademisi son sınıfta iken Polis Akademisi Go Topluluğunu kurmuştur. Türkiye’de malzeme bulma ve ödenek güçlüğü sebepleriyle, ilk go oyunları Akademi marangozunun kestiği kontrplak üzerinde, en küçük tavla pulları kullanılarak oynanmıştır. İlk olarak 2000 yılı Mayıs ayında düzenlenen 8. ODTÜ Alpar Kılınç Go Turnuvasına katılmıştır ve o günden beri Türkiye Go Oyuncuları ile irtibatı sürmektedir.

Hitit Üniversitesi Go Kulübünün kuruluşunda öğrencilerden Fuat Kılıç, Fürkan Alyüz, Özlem Koluman, Kadir Şahin ve Aykul Sevindik yer almıştır. İlk yıllar Fuat Kılıç ve Fürkan Alyüz Kulüp başkanlıklarını yürütmüştür.

Go Kulübü asıl başarısını 2011 yılından itibaren Canberk Yılmaz’ın başkan olmasıyla sağlamıştır. Canberk Yılmaz ile birlikte Mustafa Cem Başbağan, Ersin Topçuoğlu ve Cenk Çiftçi iyi birer go oyuncusu olarak yetişerek, Türkiye’de çok sayıda turnuvaya katılmışlardır.

Hitit Üniversitesi Go Kulübünün ilk önemli başarısı 26-27 Mayıs 2012 tarihlerinde 1. Hitit Go Turnuvasını düzenlemekle olmuştur. Bu turnuvaya 20 oyuncu katılmıştır. 2012 yılında önemli oyuncuların üniversiteden ayrılmasından sonra Go Kulübü başkanlığını Ahmet Kürşat Arslan yürütmüştür. Mustafa Cem Baybağan ve Cihan Sarılmış’ın desteğiyle bir süre daha devam eden Go Kulübü eski canlılığını yitirmiştir.

2013, 2014, 2016 ve 2017 yıllarında ulusal çapta turnuvalara ev sahipliği yapan Hitit Üniversitesi Go Kulübü faaliyetlerini üniversite düzeyinde sürdürmeyi devam etmektedir.

Go Kulübünün resmi sayfası için tıklayınız.

 

 

 

 

 

Kulüp logasu Veysel Dinler tarafından tasarlanmış, Yasin Kavlak (Bir Medya) tarafından çizilmiştir.

 

Go Kulübü üyelerinin katıldığı ilk ulusal turnuva. 18. ODTÜ Alpar Kılınç Go Turnuvası (2010)

 

Hitit Go Turnuvaları sonuçları için tıklayınız.