Profesyonel

Sırp yazar Dušan Kovačević’in 1990 yılında kaleme aldığı Profesyonel (Profesionalac) oyunu, Yugoslavya’nın komünizmden liberal ekonomiye geçiş aşamasında, iktidarın el değiştirmesiyle devletin dost-düşman algısındaki değişime vurgu yaparak; bir edebiyatçının başından geçen kısa ve esrarengiz bir günü, kara komedi tarzında ele alır. Bir cuma sabahı yayınevinin genel yayın yönetmeni olan Theodor (Teya) Kraj’ın ziyaretine, bir elinde evrak çantası, diğer elinde kocaman bir bavul ile tuhaf bir adam gelir. Tuhaf adam, Teya’ya kırk yıllık dostu gibi davranır. Aslında haksız da değildir. Bu adam, komünizm döneminde sakıncalı bulunan bir felsefeciyi adım adım takip etmekle görevli gizli polis Luka Laban’dır. Luka, Teya’nın bütün konuşmalarını dinlemiş, edebiyatçı oğlunun yardımı ile kitaplaştırmıştır. Onun kaybettiği eşyaları arkasından toplayarak 40. doğum gününde hediye olarak getirmiştir. Luka, yıllarca devlet düşmanı olarak gördüğü ama zamanla kendisinden çok şey öğrendiği Teya’ya borcunu ödemiştir.

 

TİYATRO DÖRDÜNCÜ DUVAR

Yönetmen: Özgür Pehlivan

Theodor Kraj Ömür Dinç

Luka Laban Özgür Pehlivan

Marta Semra Sosyal Şahin

Kaçık Yazar Veysel Dinler

Set Amiri: Tamay Alabay

 

Profesyonel; Özgür Pehlivan’ın tiyatroya yeniden dönüşünü sağlayan ve ilk gösterimi 2018’de İzmir Selçuk Efes Tiyatro Festivali’nde yapılan büyüleyici bir oyundur.

Dünyada “mükemmeli ıskalayan oyun” olarak adlandırılan ve ülkemizde İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun 14 yıldır kapalı gişe oynadığı, Yetkin Dikinciler ve Bülent Emin Yarar’ın muhteşem performanslarına şahitlik edebileceğiniz oyunu Türkiye’ de zaman zaman başka tiyatro toplulukları canlandırmaya çalışsa da uzun soluklu olarak sahneleyen İstanbul Devlet dışında tek topluluk Tiyatro Dördüncü Duvar’dır.

Yaklaşık 4 yıldır, çeşitli festivallerde ya da turnelerde sahneledikleri oyunla ilgili çok güzel dönütler alan ekip daha uzun yıllar bu oyunu sahnelemeye devam edecek gibi gözüküyor.

1 saat 45 dakikalık tek perde ve her anı çok kıymetli olan oyunu başka toplulukların oynamama nedeni sanırım hem içerik hem de performans olarak çok ağır olmasından kaynaklı olabilir. Oyun boyunca gözünüzü kırpmadan izleyeceğiniz, kendinizi oyunun içinde bulacağınız, seyirci ile oyuncular arasında Tiyatro Dördüncü Duvarın yıkıldığı eşsiz bir deneyim…

 

TİYATRO DÖRDÜNCÜ DUVAR GÖSTERİMLERİ

2 Şubat 2022 Çorum Devlet Tiyatro Sahnesi

3 Şubat 2022 Amasya Belediyesi Şehzade Sahnesi