Yanmışsa Türkiye’nin Mozart’ı yanmıştır

Hasret neredeyse bizim kuşak sayılır.

2 Temmuz 1993’te Madımak’ta yandığında, adı haber bülteninde geçen bir eylemciydi sadece. Ne müthiş bir yetenek olduğunu sonradan öğrenebildim. Tam liseye başladığım yıllarda Ankara’da türkü çalan radyolarda, yanık bir hasretle anılırdı Hasret. Yaşına kimsenin ihtimal veremeyeceği bir oturmuş sesi vardı. İlk albümünü yaptığında sadece 16 yaşında idi. Kimse ondan “Küçük Harset” diye bahsetmedi, o ilk günden beri “Hasret Gültekin”dir. O yaşından hızlı büyümüş, olgunlaşmış bir dehaydı. Dönemine göre çok iyi bir tahsili vardı. Yaşına göre ise, üstün bir yeteneği. 

Memleketimde tanınmaya uzak bir dönemde, sayısız yurt dışı konserleri vermiş; Avrupa’yı kendine yol etmişti. Yaptığı derlemelerin, bestesini yaptığı eserlerin sayısını bilmiyoruz, bilemeyeceğimiz kadar çok çünkü. Her geçen gün bir yerlerden yeni kayıtlar çıkıyor. Kah bir konserde, kah bir dost meclisinde. 

Şelpe sözcüğünü onunla tanıdık. Çok uzun yıllar ihmal edilmiş, (tezene yerine) parmakla saz çalma tekniği şelpeyi yeniden canlandırdı. Bugünün şelpe ustaları, onu örnek alarak ilerlediler. Onun videoları, konserleri yol gösterici oldu. Ondan yaşça çok büyük, çok daha meşhur olanlar bile etkilendi Hasret’ten, ilham aldılar bestelerinden.

Hasretle ilgili ne yazılsa eksik olur. Tek bir şey söyleyecek olsak bir “müzik dehası” derdik. Bunu hemen haberleri dinlediğimiz, neyin ne olduğunu bile farkedemediğimiz, otuz yedi canın yandığından başka bir şey bilmediğimiz, o kara günde anlamamız mümkün değildi. En azından benim gibi ortaokulu yeni bitirmiş, yeni yeni türkü dinleyen, teyp kaseti dönemi çocuğu için. Onu anlamak, tanımak bir vakit aldı elbet. Ve anladık ki; 2 Temmuz’da iyi saz çalan bir genç değildi ölen, Türkiye’nin Mozart’ı idi.

Bir oğul bıraktı arkasında, bir de Yeter’ini. Bizim için hep 22 yaşında, “Yaşamak, martı kanadında rüzgar taşımaktır” sözüyle kaldı. Yanık bir hasretle anarız kendisini, yanan iyi saz çalan bir genç değil oysa. Yanmışsa Türkiye’nin Mozart’ı yanmıştır…

 

Hayat
Peki öyle olsun hayat..
Zannetme ki pes ettim.
Kilonu tartarım kilonu.
Satarım kilonu da,
bırakmam onuru

 

Hasret’in Hasretnamesi
Gel ve şimdi yaşa
bu yüzyılda
oo… sen var ya aptal Şekspir,
zannettin ki, söylediğin çok şey
“Olmak ve Olmamak”
şimdi hiçbir şey..

 

Derman sendedir [dinle]

Bir insan ömrünü neye vermeli [dinle]

Çeke çeke [dinle]

Teke zortlasması [dinle]