Yılsonu Ödevi “Kitap Özeti”

Hepimizin malum olduğu üzere İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi programlarına ilgi son yıllarda iyice azalmış bulunmaktadır. Özellikle ikinci öğretimde dersimizi alanların büyük kısmı yıllardır dersini tekrar eden öğrencilerdir. Pek çoğu dersi tekrar ettiğinden, derse katılma zorunlulukları da yoktur. Bu da işin içinden çıkılmaz bir çıkmaz yaratmaktadır. Bu sebeple, bütün öğrencilere açık bir biçimde ve herkesi kapsayan bir ek puan olanağı sunmaya karar verdim.

1- Kitap özeti tamamen gönüllük esasına dayanır. Bu normal 100 puan içine dahil olan bir uygulama değildir.

2- “Ben kitap özeti vermek istemiyorum” diyenin 100 puan alma ihtimali bakidir. Normal gereksinimleri yerine getiren kimseler kitap özetine katılmak zorunda değildir.

3- Kitap özetinden en fazla 15 puan yılsonu sınavına (veya bütünleme sınavına) eklenir. Özet 100 üzerinden puanlanır. Eklenecek puan verilen notun %15’idir. Örneğin özetten 80 puan alan öğrenciye 15 değil, 12 puan eklenir. Yani özet getirmek otomatikman 15 puan verilmesini gerektirmez.

4- Özetler tek tek okunacaktır. Birbirinin aynısı olan, el yazısı olmayan, okunaklı olmayan özetler değerlendirmeye alınmayacaktır.

4- Kitap özeti yapacak kimselerin aşağıda fotoğrafı verilen kitabı temin etmeleri önerilir.

5- Özet, fakülte fotokopicisinden temin edilecek antetli kağıt üzerine yapılacaktır.

6- Özetler en geç 16 Nisan 2020 günü saat 17.00’a kadar teslim edilebilir.

7- Sadece özet verenler için ayrıca final döneminde sınav yapılacaktır. Bu sınavla ilgili ayrıca bir duyuru yapılacaktır.

8- Özet yapacak kimseler en geç 12 Mart 2020 tarihine kadar isimlerini kendi derslerinde yazdırabilirler.

9- Bu uygulama 2020 yılı Bahar döneminde ANAYASA HUKUKU, TÜRK ANAYASA DÜZENİ,  İNSAN HAKLARI ve SEMİNER dersi alan tüm lisans öğrencilerini kapsamaktadır.

Başarılar

 

ÖZETİ İSTENEN KİTAP

 

 

Ayşe Odman, ANAYASA CANDIR, Oniki Levha Yayınları, İstanbul, 2019.