Materyaller [Lisans]

DERS İZLENCELERİ

SBKY İKTİSAT İŞLETME MALİYE ÇEKO
Anayasa Anayasa Hukuku Anayasa Hukuku Anayasa Hukuku Anayasa Hukuku
Ceza Hukuku Ceza Hukuku
Türk Anayasa Düzeni Ceza Usul Hukuku
İnsan Hakları (örgün)
İnsan Hakları (HUZEM) İnsan Hakları (HUZEM) İnsan Hakları (HUZEM) İnsan Hakları (HUZEM)
ENGLISH
Constitutional Theory Constitutional Law Constitutional Law Constitutional Law Constitutional Law
Criminal Law Criminal Law
Turkish Constitutional Order Criminal Procedure Law
Human Rights (formal)
Human Rights (HUZEM distance learning) Human Rights (HUZEM distance learning) Human Rights (HUZEM distance learning) Human Rights (HUZEM distance learning)

YAZILI SINAVLAR VE SORUNLAR

İlgili ders: Tüm dersler, tüm lisans ve yüksek lisans öğrencileri

Bugüne kadar yapılan yazılı sınavlarda (buna essay tipi sınavlar da denir, öğreniciler klasik sınav demeyi yeğler, ancak doğru bulmuyorum) öğrencilerin sorulara cevap vermekte güçlük çektiğini gözlemledim. Bunun üzerine “bir soru nasıl doğru anlaşılır?” ve “nasıl cevaplandırılmalıdır?” sorularını cevaplamaya çalıştığım bu yazıyı paylaşmak durumundayım. Bendeniz tarafından veya başka bir öğretim üyesi tarafından yürütülen bir dersin sınavı yazılı sınav olacaksa, lütfen bu yazıyı okumayı önceleyin.

Yazılı Sınavlar ve Sorunlar

SEMİNER KILAVUZU

İlgili ders: Tüm dersler, özellikle Seminer dersi öğrencileri ve bilimsel araştırma yapmak isteyen herkes

Lisans programlarında Seminer derslerinin amacı, bir öğrencinin herhangi bir bilimsel meseleyi nasıl araştıracağı ve raporlayacağını uygulamalı olarak öğretmektir. Gündelik hayatımızı yahut entelektüel dünyamızda merak uyandıran bir hususu, bilimsel bir soruya dönüştürmek ve buna cevap aramak amacıyla girilen yola bilimsel araştırma denir. İşte bu kılavuz, bizi merakımızı celbeden konularda nasıl soru soracağımızı ve bunu cevaplamak için hangi aşamalardan ve hangi planla gideceğiniz hususunda okuyucuya yardımcı olacaktır.

UYARI: Seminer dersimi seçen öğrencilerin derse başlamadan bu kılavuzu indirmeleri, çıktı almaları ve derse okumuş olarak gelmeleri zorunludur.

Seminer Kılavuzu

D’Hondt Yöntemiyle Milletvekili Hesaplama (2 Farklı Yol)

İlgili ders: Anayasa, Anayasa Hukuku (genel seçimlerde siyasal partilerin hangi esasa göre milletvekili çıkardığını merak eden herkesin ilgisini çekebilir)

Türkiye’de genel seçimlerde bir seçim çevresinde partilerin aldıkları oy miktarı ile o seçim çevresinin çıkaracağı milletvekili sayısı bilindikten sonra, dağılımın hangi formülle yapılacağı bu dokümanda açıklamalı olarak izah edilmiştir. Bunu yaparken kullanılabilecek iki farklı hesaplama yolu ayrıntılı bir şekilde şemalarla izah edilmiştir.

d’Hondt Yöntemi

İnsan Hakları Dersi için Slaytlar

İlgili ders: İnsan Hakları (örgün ve HUZEM)

İnsan haklarına ilişkin olarak lisans düzeyinde öğrenilmesi gereken çoğu bilgi ve kavrama yeterince yer veren slaytlar uzaktan öğrenim için bir ders materyalidir. Örgün olarak bu dersi alan öğrenciler de faydalanabilir.

UYARI-1: İnsan Hakları dersinden başarılı olabilmek için slaytların takip edilmesi yeterli değildir. Bu dersler için ilgili sayfalardaki kitap ve okuma önerilerini takip ediniz ve mutlaka okuma yapınız.

UYARI-2: İnsan Hakları dersini HUZEM’den takip eden öğrencilerin aynı zamanda haftalık olarak yayınlanan videoları izlemeleri gerekir.

İnsan Hakları Ders Tanıtımı (1. Hafta)

İnsan Hakları Slaytları

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Hukuk (ders notu)

İlgili ders: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği (HUZEM)

HUZEM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği dersi alan öğrencilerin 8. hafta konusu olan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Hukuk” konusunda ders notudur.

UYARI-1: Sadece slaytlar ve videolar yeterli değildir. Ders notunu mutlaka okulunuz.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Hukuk (ders notu) Veysel Dinler

UYARI-2: Okuma önerileri bu konu hakkında daha ileri okuma yapmak isteyenler içindir.

Fotoğraf: Ayşe Çalışkan

İskilipte bir bakkal